Domů

Něco o mě Historie webu Úspěchy Soutěže Nápady Odkazy Kontakt
Galerie>> Auta Tatrovky Modely kolegů Walkaroudy Motocykly Letadla Sběratelská serie
  Domů>>Návody>>Rovrchovka I  
  Povrchová úprava I  
     
     
   
  Na finální podobě modelů hodně záleží. Vždyť pokud jsme na sebe nároční a chceme postavit model takový, aby se co nejvíce přiblížil skutečné předloze, čeká nás docela náročný a někdy krkolomný proces úpravy povrchu modelu. Na předchozí stránce jsem popisoval jak stavět ze stavebnic z resinu a tak nyní k jejich finální povrchové úpravě. Ke skutečnému vzoru se u modelu přiblížíme, pokud se zaměříme na patinování povrchu. Co to je? Patina je zestárlý, zaprášený, olétaný, oježděný, orezlý, odřený povrch. Samozřejmě vše záleží na tom jaký stavíme model. Pokud stavím model závodního silničního motocyklu asi moc patinování nepoužiji. I když povrch motoru, výfuků a svárů laděných výfuků chce také svoje. K tomu se také dostanu. Věnuji se teď spíš patině povrchu nákladního auta. Metoda použitelná i na ostatní modely.  
  Sestavený slepený model a to vlastně nemusí být pravda. Takže spíš hotový díl či sestava připravená k nástřiku je odmaštěna nejlépe Jarem. Nedoporučuji vůbec ředidlo či technický benzín, mohly by naleptat povrch. Před lakováním je třeba povrch sjednotit a to dělám stříkacím základním nástřikem. Osvědčil se mi Primer Surfacer. Rychle schne, má dobrý povrch. Stříkám ho fixírkovou pistolí od Revellu hnanou plynem z originální tlakové nádobky. Jde to rychle, fixírka umí stříkat hustší konzistenci a následuje jednoduché vymývání fixírky. Vymývání airbrushové pistole nenávidím, ale pokud si chci zaručit kvalitní funkčnost pistole, je nezbytné!    
   
 
 
   
  Máme základem stříklý model a teď nastává krok přípravy na patinu. Díly, které mají být zestárlé a také přechody mezi díly (dveře, kapoty, u letadel panely) stříkám černou matnou barvou. Tady beru do ruky již tu jemnější airbrushovou pistoli. Barvy používám nejčastěji Humbrol nebo Revell.  
   
 
 
   
  Nyní přijde na řadu vlastní barva. Stříkám ji tak, aby ve spojích černá lehce prosvítala. Používám matné barvy. Po nástřiku potřebným odstínem pokračuji další vrstvou a to stejným odstínem a vlastně to, co zbyde v pistoli, naředím a lehounce zesvětlím bílou. Pak stříkám od středu ke krajům plochy mezi spojením dílů a také lehounce stříknu hrany. Dodá to plastičnosti modelu.  
   
 
 
   
  Zaschlý nastříkaný model přeleštím leštěnkou. Dodá to zvláštní sametový voskový povrch a při uchopení modelu nezůstávají na povrchu zřetelné otisky prstů. No a je hotovo!