Domů

Něco o mě Historie webu Úspěchy Soutěže Nápady Odkazy Kontakt
Galerie>> Auta Tatrovky Modely kolegů Walkaroudy Motocykly Letadla Sběratelská serie
  Domů>>Modely aut>>Tatrovky>>T810 Valník  
  Tatra 810 6x6 Valník  
  M 1:87  
  Novostavba; Rozměry: 88x28x37 mm; Datum zhotovení: 10.4.2014  
            
       
     
  Tatra T810 je sériově vyráběný vojenský středně těžký nákladní vůz na objednávku České armády. Vznikl cca před pěti lety a dnes je standardně nasazen v České armádě. Od vzniku mě tato Tatrovka zaujala svou konstrukcí, vzhledem a technickými parametry. Je to vlastně moderní náhrada Pragy V3S a myslím, že se konstruktérům v Tatře povedla. Je to moderní off-road s velmi dobrými jízdními vlastnostmi jak v terénu, tak i na silnici. Tuhé portálové nápravy jsou předpokladem k lehčímu náklaďáku k dobré průchodnosti v těžkém terénu.   
       
  Tuto Tatru jako model zatím nikdo nevyrábí. A bohužel jsem nikde nenašel ani model Renaultu Midlum v měřítku 1:87 a tak pokud model chci, nezbývá než se pustit do celkové stavby scratch-built. Stavím jí tak, abych vše odlil a mohl stavět více typů. A možná zbude pár kousků i na ostatní :-).

Je to moje první kompletní stavba a tak to jde pomalu a učím se některé mástrařské technologie a fígle. Hodně v tomto měřítku pomáhají lepty a těmi jsem začal. Model bude detailnější, jemnější a přiblíží se hodně skutečné předloze.

Začal jsem stavbou kabiny. Řekl bych, že je to mástrařská maturita, protože oblé komplikované tvary kabiny na všech stranách jsou na stavbu děs. Už vím, proč tento typ zatím nikdo nevyrábí! To podvozek a ostatní bude brnkačka. Použil jsem plastové destičky různých tlouštek a poslepoval a brousil a brousil. Až bude osazena detaily, bude super. Ještěže se dá na net najít spousta podkladů a již i rozměrových výkresů, proto mě nemůžete kritizovat za špatné rozměry :-). Trochu mám problém s čelní sklem, chtěl jsem ho nechat odlít z čirého resinu, ale připravit máster na odlití je pro mě asi nepřekonatelná překážka. Musí totiž být dokonale lesklý a hladký. Techologie odlévání čirých dílů je náročná, protože je to postup v několika krocích se závěrečným zapékáním a tak mě nezbývá než vymyslet náhradu. Pokusím se o tváření z čiré folie. Trochu s tím mám zkušenost z kabinek u letedel. Takhle vypouklé čelní sklo je masakr!

Pokračuji podvozkem. Rám je z plastových destiček doplněný detaily z leptů. Z výrobou náprav už mám zkušenost z Pragy V3S, nicméně modernější technologie výroby skutečné Tatry mě trochu komplikuje stavbu s detaily. Rozvodovky a převodovka jsou složitých tvarů, ale popasuji se s nimi. Kompletuji podvozek a je to hodně o detailech, ale v tomto měřítku je to piplačka! 

Další postup projektu je pořád o podvozku a jeho komponentech. Hotové jsou nápravy, rozvodovka, motor a převodovka. Od odlévače mám kopyto kabiny, které doladím na vojenskou verzi. Předělal jsem prvolepty, které použiji na zhotovení masteru. Po podvozku přijde na řadu interiér kabiny a korba. Na povodzku je však ještě dost práce. Jdu dost do detailů a když jsem konzultoval stavbu masteru s odlévačem, upozornil mě na moc titěrné detaily, se kterými bude při kopírování problém a tak musím brzdit :-). Je to ale škoda, vylezla by z toho velmi kvalitní detailní stavebnice.

 
     
  Hrabu se nyní s detaily podvozku. Je to piplačka. Kardanky, a že jich tam je, spojovačky a že jich tam je. Rámy, motorový prostor a přejdu na kastlíky, nádrže a nádržky a další drobotinu. Pak se pustím do korby. Formování je domluveno na 1.Q příštího roku.  
     
  Projekt této Tatry jsem dokončil ve spolupráci s firmou JMPK. Obdržel jsem první odlitky a tatřička se fakt povedla. Stavba stavebnice je zde.  
  Další postup stavby je v galerii.  
  Nově postavený model Tatry T810 Arab zde.  
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
 

 
  Další postup stavby je v galerii.